Save the Date!

SShowcase2015_websml

Master Class with Celine Gittens

We hope you can join us for a Master Class with newly appointed Birmingham Royal Ballet First Soloist Celine Gittens. Call the office today to reserve your space! 604-681-1525.

MC_GittensPoster_web

Congratulations!

The Vancouver Ballet Society is so proud of all of its members. So many of you have had a wonderfully productive year and are being recognized for your achievements. Keep reading to join us in congratulating VBS members for their recent achievements at the Surrey Festival, The Provincials, and the Youth America Grand Prix in Seattle, New York, and San Diego. Way to go!

provincialsIMG

The Provincials, British Columbia

Ballet I

Winner – Kiana Bell

Runnerup – Layla Hamnett

Honourable Mention – Jordan McCarthy

 

Ballet II

Winner – Ashley Klockow

Runnerup – Sophie Leone-Schultz

Honourable Mention – Sophie Sedlacek

 

Ballet III

Honourable Mention – Cierra Munro

image006

 

 

 

 

 

 

 

Youth America Grand Prix San Diego Semi-Finals

Classical Dance Top 12 – Women

Sophie Leone-Schultz

Classical Ballet Top 24

Ashley Klockow

Sophie Higgins

Kay Budworth

 

Youth America Grand Prix New York Finals

Pre-Competitive Age Division Top 12 Women

Mikaela Milic

 

Youth America Grand Prix Seattle Semi-Finals

Junior Age Division – Youth Grand Prix

Mya Kresnyak

 

Junior Age Division – Classical Dance Category – Men & Women

2nd Place – Alexandra Froese

3rd Place – Victoria Wardell

 

Junior Age Division – Classical Dance Category  Top 24 – Men & Women

Alexandra Froese

Mya Kresnyak

Sofia Redford

Sophie Sedlacek

Victoria Wardell

Alexa Choo

Emily Hogan

Naomi Kawamura

Maya Parkins

 

Junior Age Division – Contemporary Dance Category – Men & Women

2nd Place – Emily Hogan

3rd Place – Sofia Redford

 

Junior Age Division – Contemporary Dance Category  Top 12 – Men & Women

Alexandra Froese

Emily Hogan

Zoe Kortje

Mya Kresnyak

Sofia Redford

 

Pre-Competitive Age Division Classical Dance Category – Men & Women

1st Place – Ashley Coupal

2nd Place – Olivia Annicchiarico

 

Pre-Competitive Age Division Classical Dance Category Top 12 – Men & Women

Olivia Annicchiarico

Ashley Coupal

Maya Milic

 

Pre-Competitive Age Division Contemporary Dance Category – Men & Women

1st Place – Maya Milic

3rd Place – Ashley Coupal 

 

Ensembles

2nd Place – Ballet Bloch Canada

 

The Surrey Festival of Dance

2015 Festival of Dance Representatives (Powell River)

Ballet Senior – Cierra Munro

Ballet Junior – Kiana Bell

Jazz Intermediate – Amanda Solheim

 

2015 Runners-Up

Ballet Senior – Sara Carver

Ballet Intermediate – Michelle Khoo

Ballet Junior – Abby Wang

 

Senior Ballet Scholarships

Sebastian Fairley – Ballet Bloch Scholarship

Naomi Kawamura – Barry Girardi Memorial Scholarship, Dance Co. Scholarship

Raquel Thorsen – Dance & Wellness Workshop Scholarship

Sara Carver – Flora Pigeau Dance Academy Scholarship, Surrey Leader Black Press Scholarship, Wolf & Company Chartered Accountants Scholarship

Jullianna Oke – Jane Grafton Scholarship

Cierra Munro – Rae Palesch Memorial Scholarship, Spice Radio 1200AM Scholarship,

Sheraton Vancouver Guilford Hotel Scholarship

Julia Ueda – Tourism Surrey Scholarship

Michelle Khoo – Vancouver Jr. Professional Division Scholarship, Wolf & Company Chartered Accountants Scholarship


Junior Ballet Scholarships

Kiana Bell – Barry Girardi Memorial Scholarship, Gary Snow Memorial Scholarship, Spice Radio 1200AM Scholarship,

Sheraton Vancouver Guilford Hotel Scholarship

Beth Cairney – Dance & Wellness Workshop Scholarship

Layla Hamnett – Dance Co. Scholarship

Abby Wang – Wolf & Company Chartered Accountants Scholarship


Ballet Audition Scholarships

Senior

Sara Carver

Cierra Munro

Intermediate

Laura Berard

Brittany Bishop

Michelle Khoo


Junior

Kiana Bell

Abby Wang


Honour Performance Trophy Recipients

Senior

Sara Carver – Betty Caplette Challenge Trophy

Cierra Munro – Rae Palesch Memorial Challenge Trophy

Naomi Kawamura – Luke Girardi Challenge Trophy


Junior

Kiana Bell – Sandi Sims Memorial Challenge Trophy


Contemporary

Kayla Malafant – Fleetwood Seniors C.T. – Modern Group

Jordan McCarthy – Surret Dance Centre C.T. #19


Tap & Stage

Jullianna Oke – Hollier Memorial Challenge Trophy


Roman Rykine Master Class Scholarships (Senior)

Chihiro Abe

Laura Berard

Sara Carver

Sebastian Fairly

Emily Hogan

Naomi Kawamura

Michelle Khoo

Cierra Munro

Irene Ta

Julia Ueda

Elle Wruck

Claire Zhang


Kerrylynn Turner Masterclass Scholarships (Junior)

Kiana Bell

Layla Hamnett

Emma Ng

Abby Wang


Wendy Chiles Masterclass Scholarships (Contemporary)

Madeleine Hill

Hailey Rekunyk

Amanda Solheim

Julia Ueda


Breanna Willis Masterclass Scholarships (Jazz)

Amanda Solheim


Surrey Festival of Dance Scholarships

Senior

Chihiro Abe

Sara Carver

Elva Chu

Madeleine Hill

Naomi Kawamura

Michelle Khoo

Cierra Munro

Hailey Rekunyk

Amanda Solheim

Irene Ta

Raquel Thorsen

Julia Ueda


Junior

Kiana Bell

Layla Hamnett

Jordan McCarthy

Olivia Shera

Abby Wang


Modern/Contemporary

Chihiro Abe

Kayla Malafant

Amanda Solheim

Raquel Thorsen

Claire Zhang


Jazz

Amanda Solheim

Raquel Thorsen


Modern/Contemporary Scholarships

Chihiro Abe – Ballet Bloch Scholarship

Kayla Malafant – Caulfield School of Dance Scholarship

Amanda Solheim – Dance Co. Scholarship

Olivia Shera – Kirkwood Academy of Performing Arts Scholarship

Jordan McCarthy – FPN Finepoints News Scholarship, Ritz Catering Scholarship


Modern/Contemporary Workshop Scholarships

Intermediate

Amanda Solheim


Senior Tap & Stage Scholarships

Jullianna Oke – Dance & Wellness Workshop Scholarship, Newton Cultural Centre Scholarship

Amanda Solheim – Tourism Surrey Scholarship

Senior Jazz Scholarships

Amanda Solheim – Spice Radio 1200AM Scholarship, Sheraton Vancouver Guilford Hotel Scholarship, Superior Tropy Scholarship


CONGRATULATIONS!!

 

Copyright © Vancouver Ballet Society.
Vancouver Ballet Society Facebook